Yüksekten Kurtarma Eğitimi

Yüksekten kurtarma eğitimi, çeşitli iş alanlarında yüksekte çalışmak zorunda kalan kişilerin farklı tür senaryolar kullanılarak kurtarılması için verilen temel eğitimlerdir. Acil durumlar karşısında sahadan kaçış prosedürleri uygulanmaktadır Yüksekten kurtarma eğitimi gören kişiler olası tehlikeler karşısında sahaya girdiklerinde edindikleri bilgi ve tecrübeleri kullanarak güvenlik problemi yaşayan kişileri kurtarma faaliyetlerine girmektedir.

Yüksekten Kurtarma Eğitimi - Risk Danışmanlık

Yüksekten kurtarma eğitimi kapsamınca kurtarıcının riske atılmadan, kullanıcı dostu aletler de kullanılarak basit biçimde kurtarma işlemleri gerçekleştirilir. Bununla birlikte acil durumlarda çalışılan kule, araç ya da platformun terkedilmesi için de gerekli beceriler bu eğitimin birer parçasıdır.

Özellikle de inşaat, sanayi ve fabrika gibi çalışma tehlikesi yüksek alanlarda yüksekten çalışma gerçekleştiren onlarca kişi yer almaktadır. Güvenlik tedbirlerinin alınmadığı taktirde kişiler olası tehlikelerde yaralanma hatta ölümle sonuçlanabilecek felaketler de yaşayabilir. Tüm bu durumların gerçekleşmemesi ve gerekli tedbirlerin de alınması adına iş güvenliği uzmanlarına da fazlasıyla iş düşmektedir. Yüksekten kurtarma eğitimi alan bireylerin de yine bu gibi alanlarda yardıma ihtiyaç duyan kişilere profesyonel destek sunması beklenmektedir.

Yüksekte Çalışma Eğitimi Alınması Gerekiyor mu?

Yüksekte çalışma eğitimi, çeşitli iş sahalarında aktif görev yapan ve görevi gereği iskeleler kurarak çalışmalarını sürdürmek zorunda olan çalışanların alması gereken temel eğitimlerin başında gelmektedir. Yüksekte çalışma eğitimi, çeşitli firmalar tarafından ve eğitim kurumları tarafından verilmekte olan eğitim sürecidir.

Yüksekte çalışma eğitimi ile birlikte çalışanlar olası tehlikeler karşısında kendisini daha iyi koruyacak ve neticesinde olası felaketlere de izin vermeyecektir. Bu bağlamda özellikle de inşaat gibi sektörlerde daha çok görülmekte olan bu faaliyetlerin eğitimler alınarak devam ettirilmesinde olabildiğince yarar vardır. Aksi durumda çalışan kişiler yüksekte çalışırken çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalabileceği gibi kendilerini korumaya yönelik hamleler de yapamayabilirler. 

Yüksekte Çalışma Eğitimi Alınması Gerekiyor mu? - Risk Danışmanlık

Yüksekten Kurtarma Eğitimi Belgesi

Yüksekte kurtarma eğitim belgesi, yüksekten kurtarma eğitimlerine katılarak eğitimi başarıyla tamamlayan kişilerin hak kazandığı bir belgedir. Yüksekten kurtarma eğitim belgesi ile kişiler çeşitli iş alanlarında yüksekte çalışıp tehlike ile karşı karşıya kalan çalışanlar için destek sunmakta ve onlara yardım etmektedir.

Yüksekten kurtarma eğitim belgesini almak isteyen kişilerin yüksekten kurtarma eğitimlerine aktif olarak katılım göstererek bu belgeyi almaya hak kazanabilirler. İlkyardım gibi de düşünülebilen bu eğitim ile birlikte iş sahalarında oluşabilecek her türlü kaza, yaralanma ve buna benzer vakalar etkisiz hale getirilerek kişilerin sağlıklı biçimde iş yapmaları da sağlanabilir.

Yüksekten Kurtarma Eğitimi Belgesi - Risk Danışmanlık

Yüksekten Kurtarma Eğitim İçeriği

Yüksekten kurtarma eğitim içeriği en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Genel olarak yüksekten kurtarma eğitim amacına bakıldığında, yüksekte çalışmak zorunda kalan ve yardıma ihtiyacı olan kişilerin yüksekten kurtarma eğitimini almış kişiler tarafından ilk müdahaleye başlanmasıdır. Yüksekten kurtarma eğitim içeriği genellikle şunlardan oluşmaktadır:

  • Genel kurtarma prensipleri
  • Kazazedeye ilk müdahale
  • Kurtarma aletlerinin muayene ve bakımı
  • Acil durum prosedürleri
  • Kurtarma planlama ve risk değerlendirmesi
  • Yüksekten acil tahliye
  • Kurtarma aletleri ve kullanım limitleri
  • Bilinci açık/kapalı kazazedeyi kurtarma

Yüksekte Çalışma Belgesi

Yüksekte çalışma belgesi de yine yüksekte çalışma eğitimlerine katılım göstererek süreci başarıyla atlatan kişilerin almaya hak kazandığı bir belge türüdür. Bu belge ile birlikte kişiler çeşitli iş sahalarında aktif olarak yüksekten çalışma faaliyetlerine katılım sağlayabilir.

Yüksekten kurtarma eğitimi ve yüksekte çalışma eğitimi gibi temel eğitimlerin verildiği OSGB firmalarının kişiler tarafından da fazlasıyla araştırılması gerekmektedir. Eğitim içerikleri ve tüm detaylar ile birlikte kişiler kendilerine en ideal yerde eğitimler görebilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Risk Danışmanlık
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.