Kimyasallar İle Çalışmalarda İş Güvenliği Eğitimleri

Kimyasallar ile çalışmalarda iş güvenliği eğitimleri son dönemlerde özellikle de kimyasal madde barındırmakta olan işyerlerindeki aktif çalışanlar için uygulanmakta olan bir eğitim türüdür. Bu eğitim türü ile birlikte genel kaide olası kimyasal madde tehlikelerine karşın insanların bu tehlikelerden nasıl korunacağı ve olası riskleri de en aza nasıl indirgeyeceği ile alakalıdır.

Kimyasal maddelerin çeşitli işyerlerinde oldukça fazla olmasından söz etmek de mümkündür. Bu bağlamda özellikle de çalışan kişilerin çeşitli felaketler ile karşı karşıya kalmasını engellemek amacıyla çeşitli önlemlerin alınması da gerekmektedir. Bu önlemlerin nasıl ve ne derecede alınması ile alakalı olarak ise kimyasallar ile çalışmalarda iş güvenliği eğitimleri ön plana çıkarılmaktadır. 

İş güvenliği, genel kanı olarak çeşitli birçok tehlikeyi barındıran işyerlerinde mutlaka ele alınması gereken konuların başında gelmektedir. Nitekim iş güvenliği ile birlikte gerek iş verimliliği artacak gerek çalışanların sağlığı en iyi şekilde korunacak gerekse de firma yöneticileri bu noktada alabilecekleri sorumlulukları da fazlasıyla yerine getireceklerdir.

Kimyasallar İle Çalışmalarda İş Güvenliği Eğitimi İstanbul - Risk Danışmanlık

Kimyasallarla Güvenli Çalışma Eğitim Konuları

Kimyasallarla güvenli çalışma eğitim konuları en çok merak edilen konular arasında gelmektedir. Özellikle de sanayi ve fabrika gibi alanlarda işin türüne ve yapısına göre çeşitli kimyasal maddelerin kullanımı oldukça fazladır. Kimyasal maddelerin bu denli fazla kullanıldığı iş alanlarında ise oluşabilecek yanıcı ve patlayıcı gibi tehlikelere karşı en iyi önlemlerin ancak eğitim ile alınabileceği de unutulmamalıdır. Kimyasallarla ile çalışmalarda iş güvenliği eğitimi kapsamınca kişiler şu içeriklerden sorumlu olacak ve en sonunda şu kazanımları elde edeceklerdir:

 • Malzeme Güvenlik Bilgi Formları hakkında bilgi sahibi olacak ve kullanabilecek,
 • Kimyasallarla ilgili uyarı ve ikaz işaretlerini bilecek,
 • Kaza ve acil durumlarda yapılması gerekenleri bilecek,
 • Kullandıkları tehlikeli kimyasalları tanımlayıp, listeleyebilecek,
 • Kimyasal etkilenmesi veya yaralanmalarında ilkyardım prensipleri hakkında bilgi sahibi olacak,
 • Tehlikeli kimyasal madde bulunan bölümler, kaplar, boru tesisatı ve benzeri tesisatla ilgili mevzuata uygun olarak etiketleme/kilitleme ile ilgili bilgi sahibi olacak,
 • Kimyasallarla güvenli çalışma ve güvenli depolama ilkelerini sıralayabilecek,
 • Kişisel koruyucuların özelliklerini ve kullanma ilkelerini kavrayacaktır.

Kimyasallar ile çalışmalarda iş güvenliği eğitimi kapsamınca kişiler bu deneyimleri elde ederek çalışma sahalarında boy göstereceklerdir. Böylelikle olası felaketlere karşı daha dirençli ve bilgili hale de geleceklerdir.

Kimyasallar İle Çalışmalarda İş Güvenliği Eğitim Amacı

Kimyasallar ile çalışmalarda iş güvenliği eğitim amacı genel olarak işyerlerinde aktif olarak kullanılmakta olan kimyasal maddelerin tehlikelerinden korunmaktır. Nitekim kimyasal maddeler çok güçlü yapılara sahip olmakla birlikte yanlış kullanım sonucunda çeşitli felaketleri de beraberinde getirecektir. Bu felaketleri engellemek amacıyla kimyasallar ile çalışmalarda iş güvenliği eğitimi alınması en temel işlemlerden biri olacaktır.

Kimyasal İle Çalışmalarda Risklerin Ortadan Kaldırılması İçin Bilinmesi Gerekenler - Risk Danışmanlık

Kimyasal İle Çalışmalarda Risklerin Ortadan Kaldırılması İçin Bilinmesi Gerekenler

Kimyasal ile çalışmalarda riskler doğal olarak çok fazladır. Bu risklerin en iyi biçimde saptanması ve ortadan kaldırılması için de çalışanların çeşitli konulara hakim olması gerekmektedir. Buna göre kimyasal ile çalışmalarda risklerin ortadan kaldırılması için bilinmesi gerekenler genel olarak şunlardır:

 • Kimyasalların Depolanması ve Depolarda Alınacak Güvenlik Önlemleri.
 • Kimyasalların Vücuda Giriş Yolları.
 • Kimyasal Maddelerle Çalışmada Alınacak Tedbirler ve Güvenli Kullanım.
 • Kaza Ve Acil Durumlarda Hareket Tarzları.
 • Kimyasalların Zararları.
 • Çalışanların Sorumlulukları ve Hakları.
 • İşverenin Sorumlulukları.

Kimyasallar ile çalışmalarda iş güvenliği eğitimi almak kimyasal maddeler hakkında daha geniş ve detaylı bilgileri edinmek için yeterli koşuldur. Bunun yanı sıra yine kimyasal maddelerin olası risk ve tehlikelerine karşı da alınacak önlemler kimyasallar ile çalışmalarda iş güvenliği eğitimi ile birlikte tecrübe edinilecektir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Risk Danışmanlık
Web Tasarım: Akademi Grafik 

 • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler

 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.