Arama Kurtarma Eğitimi

Arama kurtarma eğitimi, işyerlerinde olası kazalara karşı kişilerin ilk müdahaleyi yapabilmesi için alması gereken eğitimlerdir. İş süreçlerinde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında güvenlik ve tedbirler gelmelidir. Nitekim olası yaşanacak doğal afetler sonucunda işyerleri ve buna benzer daha birçok kapalı alanlarda insanlar ciddi tehlikeler ile karşı karşıya kalabilir. Bu tehlikeler karşısında kişilerin daha fazla güvende olmaları ve ilk müdahalelerin de yapılarak kişileri eski sağlıklarına kavuşmaları adına arama kurtarma çabaları fazlasıyla önemlidir.

Günümüzde tehlikeli, çok tehlikeli ve az tehlikeli olmak üzere tehlike sınıflarına göre işyerleri sınıflandırılmaktadır. Özellikle de maden, inşaat, fabrika ve buna benzer işyerlerinde kişilerin iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almadan işlerini devam ettirmeleri oldukça büyük riskler taşımaktadır. Bu risklerin yaşanmaması adına alınması gereken iş güvenliği tedbirlerinin yanı sıra yine bölgedeki kişilerin de arama kurtarma eğitimlerini düzenli olarak almalarında yarar vardır. 

Temel Arama ve Kurtarma Eğitimi

Temel arama ve kurtarma eğitimi, birçok eğitim firması ile birlikte çeşitli OSGB firmaları tarafından da kişilere sunulmaktadır. Eğitim içeriklerinin doygunluğu ve neticesinde kişilerin teoriyi pratiğe de çevirerek bu alanlarda tecrübe sahibi olması en önemli etkenlerden biridir. Temel arama ve kurtarma eğitimi neticesinde kişiler olası kazalarda, felaketlerde ya da doğal afetlerde kişinin yardımına koşarak ilk müdahaleyi yapabilir. 

İşyerlerinde temel güvenliğin sağlanmasının yanı sıra kişilerin bu alanlarda eğitimli de olması olası ölüm ve yaralanma durumlarını da ortadan kaldıracaktır. Nitekim kazalardan dolayı yaralanan ve risk derecesi yüksek kişilere bu alandaki eğitimli kişilerin müdahaleleri kişilerin eski sağlıklarına dönmesi için yeterli olacaktır. Yine bu alanda uzman olan kişilerin sahaya gelme süresi uzun olabilir. Bundan dolayı temel arama kurtarma eğitimlerini alan kişilerin bu profesyonel kişiler gelmeden önce ilk müdahaleleri yapması çok daha önemlidir.

Arama Kurtarma Eğitim İçeriği - Risk Danışmanlık

Arama ve Kurtarma Eğitimi Sertifikası

Arama ve kurtarma eğitimi sertifikası, kişilerin arama ve kurtarma eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra aldığı belgedir. Birçok farklı eğitim kurumu tarafından verilen bu eğitimler neticesinde başarılı olan kişiler arama ve kurtarma eğitimi sertifikasını almaya hak kazanarak bu alandaki tecrübeli kişiler olduğunu da kanıtlar.

Arama ve kurtarma eğitimlerini almak için kişilerin birçok kurum araştırması ile birlikte eğitim içeriği araştırması yapması da gerekmektedir. Nitekim özellikle inşaat, fabrika gibi tehlike derecesi yüksek yerlerde çalışan kişilerin bu eğitimleri en titiz biçimde alacak olması bu tür alanlardaki oluşabilecek tehlikelerin önlenmesi amacıyla önemli olacaktır.

Arama ve Kurtarma Eğitimi Veren Kurumlar

Arama ve kurtarma eğitimi veren kurumlar genellikle eğitim kurumları olup bu kurumlara kayıt yaptırmak gerekmektedir. Kurum araştırmasıyla birlikte eğitim içerikleri, türleri ve eğitim fiyatları gibi araştırmaların da yapılması kişilerin kafalarındaki soru işaretlerini giderecektir. Bu bağlamda arama ve kurtarma eğitimi veren kurumlar en iyi biçimde araştırılarak kayıtların gerçekleştirilmesi daha iyi bir tercih olacaktır.

Arama Kurtarma Eğitim Fiyat - Risk Danışmanlık

Arama Kurtarma Eğitim İçeriği

Arama kurtarma eğitim içeriği kişilerin tehlike riski yüksek iş alanlarında olası kazalar ile örtüşmektedir. Buna göre arama kurtarma eğitim içeriği genellikle şunlardan oluşmaktadır:

  • Temel yangın eğitimi
  • Enkaza yaklaşma ve beton operasyonları eğitimi
  • Afetlere hazır olma eğitimi
  • Kapalı ve kısıtlı alana giriş eğitimi
  • Yüksekte çalışma eğitimi

Tüm bu arama kurtarma eğitimleri ile birlikte kişiler bu alanlardaki tecrübelerini daha fazla artırabilir, neticesinde daha profesyonel biçimde de müdahaleler gerçekleştirerek kaza geçiren, doğal afetlere maruz kalan kişilerin hayatlarını kurtarabilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Risk Danışmanlık
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.