Kapalı ve Kısıtlı Alanda Çalışma Eğitimi

Kapalı ve kısıtlı alanda çalışma eğitimi, kişilerin kapalı alanlarda çalışması durumunda nasıl davranmaları gerektiği ile alakalı alınan bir eğitimdir. Bu eğitim kapsamınca kişiler çalıştıkları yerlere uyum göstermesi, şartlara uygunluk göstermesi ve neticesinde oluşabilecek güvenlik tehlikelerine karşı da önlemler alması bağlamında oldukça önemlidir.

Birçok farklı iş kolu kapalı ve kısıtlı alanda çalışma faaliyeti göstermektedir. Maden işçileri buna en yakın örnek olarak verilebilir. Maden işçilerinin yanı sıra çeşitli inşaat işçileri, asansör işçileri ve daha birçok işçi bu bağlamda değerlendirilebilir.

Kapalı ve kısıtlı alanlarda çalışmak zorunda kalan kişilerin daha sağlıklı biçimde çalışmalarını sürdürmeleri, neticesinde daha güvenli biçimde faaliyetlerini gerçekleştirmeleri ve sağlıklı birey olarak hayatlarına devam edebilmeleri için çeşitli tecrübelere de ihtiyaçları vardır. Bu tecrübeler bağlamında kapalı ve kısıtlı alanda çalışma eğitimi almak, bu eğitimler ile birlikte işyerlerinde deneyim sahibi olmak kişilere tecrübe de kazandıracaktır.

Kapalı Alanda Çalışma Eğitimi

Kapalı alanda çalışma eğitimi birçok farklı OSGB kurumu ve eğitim kurumu tarafından verilmektedir. Bu eğitim ile birlikte belirttiğimiz üzere kişilerin çalışma dönemlerinde daha sağlıklı, güvenli ve kendini iyi hissedecek biçimde rahat olması açısından çalışma faaliyetlerini sürdürmeleri de mümkün olacaktır.

Kapalı alanda çalışma eğitimi alan kişiler bu eğitimleri en iyi biçimce ve başarılı olarak tamamlamasıyla birlikte eğitim sertifikası da alacaklardır. Bu eğitim sertifikasıyla birlikte kişiler kapalı çalışma alanlarında faaliyet gösterebilecek ve neticesinde çalışmalarına da devam edebileceklerdir. Belirttiğimiz üzere kapalı alanlarda çalışma eğitimi özellikle de kapalı alanlarda çalışmak zorunda kalan kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesi, güvenlik tehlikelerinden arınması ve kendini daha iyi koruması adına önemli eğitimlerin de başında gelmektedir. Bu eğitimler ile birlikte kişiler hem daha fazla güvenlik tedbiri alarak çalışmalarını sürdürebilecek hem de bu sağlıklı biçimde çalışmalarını sürdürme dönemi içinde iş verimi daha da yüksek olacaktır.

Kapalı Alanda Çalışma Eğitim İçeriği - Risk Danışmanlık

Kapalı Alanda Çalışma Eğitimine Kimler Katılabilir

Kapalı alanda çalışma eğitimini kimlerin alabileceğiyle alakalı birçok araştırmalar da yapılmaktadır. Buna göre kapalı alanlarda çalışma eğitimine şu kişiler aktif olarak katılım sağlayabilir:

 • Kamu ya da özel kuruluşların eğitim bölümlerinde çalışmalarını sürdüren en az lise veya dengi okul mezunları,
 • İSG uzman adayları,
 • Özel eğitim merkezlerinde görevli olan eğiticiler,
 • Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği, insan kaynakları, itfaiyecilik gibi ön lisans bölümlerinden mezun kişiler,
 • Özel sektör sivil savunma uzmanları,
 • Eğitimci olmak isteyen en az lise dengi okullardan mezun olan kişiler

Bu ve buna benzer niteliklere sahip olan kişiler kapalı alanlarda çalışma eğitimlerinden yararlanarak daha iyi biçimde çalışmalarını sürdürebilir.

Kapalı Alanda Çalışma Eğitimi Hedefi

Kapalı alanda çalışma eğitimi hedefi genel kapsamında katılımcıların sınırlı ve kapalı alanlarda güvensiz olarak çalışma alışkanlıklarını, güvenli çalışma alışkanlıklarına dönüştürerek iş verimlerini artırmaktır. İş verimlerinin artırmanın yanı sıra ise kişilerin sağlıklı biçimde çalışmalarına devam etmelerini sağlayacak şekilde çalışma ortamlarını oluşturmak da yine en temel hedefler arasında gösterilebilir.

Kapalı Alanlardaki Çalışmalarda Kurtarma Eğitimi - Risk Danışmanlık

Kapalı Alanda Çalışma Eğitim İçeriği

Kapalı alanda çalışma eğitimi içeriği uygulamalı olarak şunlardan oluşmaktadır:

 • Kişisel koruyucu donanımların kontrolü ve kuşanılması uygulamaları
 • Temel düğüm teknikleri uygulamalarının tekrarı
 • Emniyet kemerinde doğru bağlantı noktalarının uygulamalı olarak tespiti
 • Kapalı ve sınırlı alanlarda güvenli çalışmada yanımızda var olan tüm malzemelerin düşüşe karşı nasıl sabitleneceği konusunda uygulamalar
 • Ankraj uygulamaları tekrarı
 • Temiz hava solunum cihazı kullanma ve bakımı

Kapalı alanda çalışma eğitimi içerik ve temel hedefleri bu yönde olup özellikle de bu tür alanda çalışmalarını gerçekleştirecek olan kişilerin mutlaka bu eğitimlerden yararlanmaları gerekmektedir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Risk Danışmanlık
Web Tasarım: Akademi Grafik 

 • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler

 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.