İskele Eğitimi

İskele eğitimi, özellikle de inşaat başta olmak üzere sanayi ve buna benzer daha birçok tehlikeli sektörde iş faaliyetlerini sürdürmekte olan kişilerin almaları gereken temel eğitimlerdir. Nitekim iskeleler ile birlikte kişiler çok yüksek yerlere çıkarak aktif çalışmalarını gerçekleştirmektedirler. Her işte olduğu gibi bu iş alanlarında da yine çeşitli tehlikelerden söz etmek mümkündür. 

Çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli sınıflar olarak ayrılan iş kollarında genellikle tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfa girmekte olan iskele çalışmalarında kişilerin aktif olarak çalışmalarını güvenli biçimde ilerletmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda özellikle de firma yöneticileri tarafından da tüm sorumlulukların alınarak uygulanması en önemli etkenlerden biri olacaktır. Özellikle de inşaat ve benzeri sektörlerde iş güvenliği uzmanlarına da görevlerin verilmesi güvenlik ihtiyacının karşılanması konusunda önemli bir etki olacaktır.

İskele Kurulumu Eğitimi

İskele kurulumu eğitimi çeşitli OSGB firmaları ve eğitim firmaları tarafından verilen bir eğitimdir. Bu eğitim ile birlikte ilgili sektörlerde görev yapmakta olan ve iş gereği iskele kurumu gerçekleştirecek olan kişilere yönelik iskele yapısını, iskele kurulması noktasındaki temel teferruatları aktarmak amacıyla verilen bir eğitimdir.

İskele kurulumu eğitimi kapsamınca bilgiler teorik ve pratik olarak iç içe verilmektedir. Bu bilgiler ile birlikte kişiler inşaat, sanayi, fabrika ve bu türevdeki iş alanlarında iskele kurma faaliyetlerini daha bilinçli biçimde gerçekleştirecek olup güvenli iş ortamı da yakalanacaktır. Durum böyleyken kişilerin bu eğitimlerden yararlanması da en büyük kriterlerden biri olacaktır. Nitekim iskele kurulumu ile birlikte iskele üzerinde aktif çalışmaların nasıl yapılacağı konusunda da yine kişilerin çok fazla dikkatli olması, güvenlik tedbirlerini elden bırakmaması gerekmektedir.

İskele Eğitimi Hangi Kurum Tarafından Verilir? - Risk Danışmanlık

İskele Güvenliği Eğitimi

İskele güvenliği eğitimi özellikle de belirttiğimiz üzere iskele kurulması gereken yerlerde çalışmalarını sürdürmekte olan kişilerin mutlaka alması gereken eğitimlerin başında gelmektedir. Özellikle de orta yaş üzerinde olan çalışanların iskele çalışmalarında güvenliklerini daha yukarı çıkarmaları adına bu eğitimlerden yararlanması gerekiyor.

Firma yöneticileri ve sahipleri tarafından da bu sürecin en etkin biçimde ilerletilmesi herkes için en doğrusu olacaktır. Bu bağlamda özellikle de yüksekte çalışmanın vereceği korku ya da endişe de ortadan kalkacağı gibi olası tehlikeler karşısında kişilerin nasıl davranması gerektiğiyle alakalı olarak teorik ve pratik bilgiler bu eğitim kapsamınca kişilere sunulacaktır.  İskele güvenliği eğitimi ile birlikte insanlar doğru bildikleri yanlışlardan da arınacak olup kendilerini daha güvende, daha az riskli biçimde çalışma faaliyetleri içerisinde göreceklerdir.

İskele Eğitimi İstanbul - Risk Danışmanlık

İskele Eğitimi Sertifikası

İskele eğitimi sertifikası; iskele kurulumu eğitimi, iskele güvenliği eğitimi ve temel iskele eğitimi gibi çeşitli eğitimlere tabi olup bu eğitimleri başarıyla bitiren kişilerin almaya hak kazandığı belgedir. Kişiler bu belge ile birlikte iskele kurularak iş faaliyetlerinin sürdürüldüğü alanlarda çalışmalar gerçekleştirebilir. Bilgi, birikim ve tecrübelerini diğer çalışanlara da paylaşarak bu alanda daha iyi bir tecrübe de kazanabilir.

İskele Güvenliği ve Güvenli İskele Kurulumu Eğitimi İçeriği

İskele güvenliği ve güvenli iskele kurulumu eğitim içeriği genellikle şu konulardan oluşmaktadır:

 • İskelelerin kurulması, sökülmesi veya değişiklik yapılması ile ilgili planların anlaşılması,
 • İskele ve Yüksekte güvenli çalışmanın yasal dayanakları
 • İskelelerde güvenliği olumsuz etkileyebilecek değişen hava koşullarına göre alınacak güvenlik önlemleri,
 • Sistem tipi iskeleler
 • İskelelerin taşıyabileceği yükler,
 • İskelelerin kurulması, sökülmesi veya değişiklik yapılması sırasında güvenlik,
 • Çalışanların veya malzemelerin düşme riskini önleyecek tedbirler,
 • İskele tipleri ve iskele çeşitleri
 • İskelelerin kurulması, sökülmesi veya değişiklik yapılması işlemleri sırasında ortaya çıkabilecek diğer riskler.

İskele eğitimi genellikle bu tür içeriklerden oluşmakta ve kişiler bu bilgileri de edinerek iş sahalarında daha verimli ve güvenli biçimde çalışmaktadırlar.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Risk Danışmanlık
Web Tasarım: Akademi Grafik 

 • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler

 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.