Makine Risk Analizi

Makine risk analizi, ağır çalışan ve tehlike oluşturabilecek makinelerin bu gibi tehlikeler meydana gelmeden önce alınması gereken tedbirler bütünüdür. Nitekim çeşitli iş alanlarında özellikle de sanayi ve fabrika gibi işletmelerde çeşitli çalışma makinelerinden söz etmek mümkündür. Bu makinelerin doğru kullanılamaması sonucunda istenen üretim sağlanamayacağı gibi makineler tehlikeli riskleri de beraberinde getirebilir. Bu gibi durumların yaşanmaması ve risklerin de en aza indirgenmesi adına makine risk analizi işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Makine risk analizi ile birlikte makinelerin doğru biçimde kullanılacak olması da mümkündür. Bunun yanı sıra makinelerin hedefe uygun biçimde çalışma içerisinde olması ve neticesinde çok daha iyi biçimde verim alınabilmesi de makine risk analizi işlemleri ile birlikte mümkün olacaktır.

Makine Risk Analizi Eğitimi

Makine risk analizi eğitimi, makineler üzerinde risklerin değerlendirilmesi ve belli sonuçlara varılması için alınması gereken eğitimlerin başında gelmektedir. Makine risk analizi eğitimi çeşitli OSGB firmaları, kurumları tarafından verilmekle birlikte bu tür çalışma alanlarında aktif çalışma gösteren kişilerin mutlaka katılması gereken eğitimlerin başında gelmektedir.

Makine risk analizi eğitimi içeriği şunlardan oluşmaktadır:

 • Kalite ve Ürün Güvenilirliğinde AB Yaklaşımları
 • CE Uygunluk Değerlendirme Modülleri
 • Makine Emniyeti Risk Değerlendirme Nedir? Aşamaları
 • CE süreci ve temel kavramlar, Makine Emniyet Yönetmeliği - 2006/42/AT
 • Makine Koruyucu Sistemleri
 • Makine Kaynaklı İş Kazası Nedenleri, ANTROPOMETRİ Nedir?

Tüm bu eğitim içeriğine hakim olan kişilerin işyerlerinde daha aktif ve güvenli rol oynayacağı da bilinmektedir. Bu bağlamda özellikle de belirttiğimiz üzere ağır işler için gerekli olan makinelerin kullanımında mutlaka ilgili eğitimlerin alınması gerekmektedir.

Makine Risk Değerlendirmesi - Risk Danışmanlık

Makine Risk Analizi Emniyetleri

Makine risk analizi emniyetleri, çalışma esnasında ya da çalışmalar başlamadan önce mutlaka alınması gereken emniyetlerdir. Özellikle de insan sağlığının ön planda olması ve oluşabilecek risklere karşı da tutumların sergilenmesi adına makine risk analizi emniyetleri önem teşkil etmektedir. Makine risk analizi emniyetlerinin alınmasındaki en temel amaçlardan biri makinelerin olası yangınlara sebebiyet vermesi, insanların makineye elini kaptırması, makinelerden sızan yağların elektrikle buluşması ve daha birçok örnek verilebilir. Bu örneklerin temel anlamda engellenmesi ve neticesinde oluşabilecek risklere karşı önlemlerin alınması da ancak alınacak emniyetlerle mümkün olacaktır.

Makine risk analizi emniyetleri için genel olarak şunlardan söz edebiliriz:

 • Fiziksel kapaklar
 • Koruma otomasyon ekipmanları
 • Personel koruma ekipmanları
 • Yasaklamalar
 • Talimatlar
 • Eğitimler
 • Kayıtlar
 • Denetimler 
 • Yaptırımlar

Tüm bu kriterlerin bir araya gelerek oluşturduğu düzen makine emniyetini kapsamaktadır. Makine risk analizi emniyetleri ile birlikte oluşabilecek tüm riskler en az seviyeye indirgeneceği gibi insan sağlığı da en maksimum düzeyde sağlanacaktır. Bunların gerçekleşmesi ve sağlıklı bir ortamda çalışmaların yürütülmesi adına makine risk analizlerine her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır.

Makine Risk Analizi Emniyetleri - Risk Danışmanlık

Makine Risk Değerlendirmesi

Makine risk değerlendirmesi, makine çalışmalarını gerçekleştirecek olan işletmelerdeki çalışanlar ve yöneticiler tarafından mutlaka sağlanması gerekmektedir. Ayrıca bu tür tehlikeli işyerlerinde güvenlik uzmanlarına da fazlasıyla iş düşmektedir. Olası tehlike, kaza ya da felaketlere karşı çalışanların güvenliklerini en maksimum düzeyde sağlamaları adına işyerlerinin niteliklerine uygun olarak yaptırımlar gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Sanayi ve fabrika gibi çalışma alanlarında büyük ve ağır makinelerin varlığından söz edebiliriz. Bu makinelerin genel olarak kullanım talimatlarına uygun biçimde kullanılması neticede felaket risklerini de en aza indirecektir. Ancak kural dışı kullanım ya da beklenmeyen durumlar karşısında oluşabilecek riskler karşısında ise makine risk değerlendirmesi ve makine risk analizi işlemlerinin gerçekleştirilmesinde yarar vardır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Risk Danışmanlık
Web Tasarım: Akademi Grafik 

 • Oruç Reis Mahallesi Tekstilkent Ticaret Merkezi 10 AU 102 Esenler

 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.